31 maja legendarny aktor i reżyser skończył 80 lat! Mający polską premierę DVD "Invictus Niepokonany" to jego najnowszy film, który - nomen omen - nie zapewnił mu zwycięstwa w tegorocznym rozdaniu Oscarów. Film nie otrzymał nawet nominacji w najważniejszej kategorii, a Clint Eastwood w tym roku nie zdobył również nominacji do Oscara w kategorii najlepsza reżyseria. Jak to skomentował? Trzy z pięciu filmów, które ostatnio robiłem, były nominowane. Staram się po prostu robić najlepsze filmy jakie potrafię. Reszta to polityczne zagrywki i pozerstwo. Nie jestem w tym zbyt dobry. Być może to fałszywa skromność, ale Eastwood faktycznie robi to, w czym jest najlepszy - kręci film po filmie.
Szukaj na tym blogu
poniedziałek, 31 maja 2010
poniedziałek, 10 maja 2010
Manipulating media... by kids
Kids that manipulate digital media are less likely to be manipulated by it!
authors of "Filmmaking for Teens: Pulling Off Your Shorts".
Why did you decide to write this book? Was it another, a wider way to present your lectures from high school?
CN: As teachers, we were frustrated that there was no book that would be accessible and useful to our students, so we felt there was a niche to fill. In addition, we saw the excitement that our students felt when involved in filmmaking and we wanted to encourage more kids to experience that thrill.
What's your experience with filmmaking, what were your beginnings in this industry? And how do you feel about teaching others?
TL: When I was nine years old and "Star Wars" came out, a bunch of friends and I would role play on the playground the different scenes in the movie. My big start happened when I made a documentary about pedestrian corridors in the United States. It was picked up by some of the Public Television stations in the US. These days I love to teach others.
CN: Before I began teaching film, I had taken a graduate degree in dramatic writing, and my partner Troy Lanier had produced a documentary film, but digital filmmaking, especially with teens, felt like something entirely new when we first started. It felt like a very new experiment was was therefore very exciting. After the book came out, and we began speaking to groups about making films with teens, we were often questioned about our own filmmaking projects. This actually inspired us to start working more on our own projects. Writing the book actually inspired us to make more films ourselves.
środa, 5 maja 2010
Dobry artysta powinien być dobrym biznesmenem
„Storyboard – ruch w sztuce filmowej” to propozycja Wydawnictwa Wojciech Marzec, które od lat wydaje książki dotyczące rzemiosła filmowego. Autor książki, obok wielu praktycznych wskazówek dotyczących rysowania, doradza jak zorganizować warsztat pracy, żeby otrzymywać dochodowe zlecenia i być konkurencyjnym na rynku. O książce, a także o branży filmowej i reklamowej mówi Mateusz Rakowicz – storyboardzista, reżyser i wykładowca Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy.
Jakie znaczenie może mieć premiera książki Marka Simona i jej zawartość w kontekście zmian dokonujących się w mentalności polskich filmowców i rodzimej kinematografii w ogóle?
To jest o tyle dobre, że takiej pozycji jeszcze na rynku nie było. Dla kogoś, kto się tym interesuje, kto chce się czegoś więcej dowiedzieć, jest nie tylko rysownikiem, ale operatorem, czy realizatorem ta książka daje wyczerpujące odpowiedzi dotyczące tworzenia storyboardów. Może to oczywiście otworzyć kolejne drzwi i zaprocentować częstszym użyciem storyboardu w naszym kinie. Ale podręcznik jest skierowany nie tylko dla filmowców, ale również dla ludzi pracujących w branży reklamowej, gdzie wykorzystywanie storyboardów jest obligatoryjne.
Subskrybuj:
Posty (Atom)