Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 15 czerwca 2009

Zmasowany letni atak filmów Clinta EastwoodaNa początku czerwca do sklepów trafiła płyta dvd z "Oszukaną", ale to nie jedyna atrakcja tego lata dla wielbicieli Clinta Eastwooda. W oczekiwaniu na wrześniową premierę dvd "Gran Torino" - ostatniego jak dotąd aktorskiego filmu 78-letniego gwiazdora - będziemy mogli zobaczyć kilka jego ostatnich dzieł na festiwalu Wakacyjne Kadry w Cieszynie, który odbędzie się w dniach 8-12 lipca. W sekcji Giganci Kina zostaną pokazane: "Gran Torino" właśnie, a także wojenna dylogia, czyli "Listy z Iwo Jimy" i "Sztandar Chwały" oraz oskarowe "Za wszelką cenę", za które Eastwood zdobył nagrody Akademii za najlepszą produkcję i reżyserię. Oskara zdobyli też grający tam Hilary Swank i Morgan Freeman.Przypomnijmy, że Freeman skończył właśnie prace na planie filmu "The Invictus", reżyserowanego przez Eastwooda, gdzie wcielił się w rolę Nelsona Mandeli. Czy będzie to kolejna oskarowa rola? Amerykańska premiera została zaplanowana na 11 grudnia. Freeman po raz pierwszy grał u Eastwooda w "Bez przebaczenia" - jednym z jego najlepszych filmów, który - podobnie jak "Za wszelką cenę" - przyniósł twórcy Oskara za najlepszą produkcję i reżyserię. Już 25 czerwca "Bez przebaczenia" otworzy nową kolekcję DVD zatytułowaną: "Legendy Kina - Clint Eastwood". W jej ramach będzie można kupić dwadzieścia filmów produkowanych przez wytwórnię Warner Bros.: od głośnego "Brudnego Harry'ego" po "Rzekę tajemnic". Jest to już druga kolekcja filmów na dvd tego aktora wydana w Polsce. Poprzednia oferowana przez wydawnictwo DeAgostini zawierała również filmy produkowane przez wytwórnię Universal, z którą Eastwood nie współpracował od lat siedemdziesiątych (aż do 2008 roku, kiedy powstała "Oszukana").

Westerny to kluczowy gatunek kojarzony z wizerunkiem legendarnego gwiazdora. Jeszcze na miesiąc przed pojawieniem się wspomnianej kolekcji wydawnictwo Axel Springer wpuściło na rynek Wielką Kolekcję Westernów. Wśród dwudziestu ośmiu tytułów znalazły się: "Dobry, Zły i Brzydki" w specjalnej wersji rozszerzonej o usunięte sceny, wcześniejsze części trylogii "Za garść dolarów" i "Za kilka dolarów więcej" oraz "Powieście go wysoko" - pierwszy amerykański western Eastwooda wyprodukowany przez jego własną wytwórnię, Malpaso.

Jak widać, pomysłodawcy kolekcji do serii klasycznych amerykańskich westernów zaliczyli również spaghetti westerny Sergio Leone (w sumie w kolekcji znalazło się pięć jego filmów), który zmienił historię gatunku. Do takiego wniosku doszli również organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Tofifest w Toruniu przygotowując specjalną retrospektywę spaghetti-westernów. W programie znalazły się trzy kultowe filmy z Eastwoodem z tzw. Trylogii Dolara a także "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie". Festiwal w Toruniu rozpoczyna się już 26 czerwca.

Brak komentarzy: