Szukaj na tym blogu

piątek, 26 października 2012

Jedyny, ostatni, niepowtarzalny

Clint Eastwood bohaterem książki

82-letni aktor nie ma zamiaru schodzić ze sceny, choć od jego debiutu kinowego minęło już ponad pół wieku. Od 21. września w amerykańskich kinach można oglądać film „Dopóki piłka w grze", gdzie zagrał starzejącego się łowcę talentów w baseball’u (polska premiera zapowiadana jest na grudzień). Tymczasem w księgarniach Amazon ukazała się pierwsza polskojęzyczna książka obejmująca jego dotychczasową karierę pt. „Clint Eastwood. Życie po obu stronach kamery”. Publikacja jest do nabycia w europejskich oddziałach księgarni Amazon, w tym również w wersji dla czytników e-booków Kindle.

Ponad czterystustronicowa biografia zawiera wiele ciekawostek dotyczących zarówno filmów, jak i życia prywatnego legendy kina. Autor książki jest dziennikarzem filmowym, który od prawie dziesięciu lat prowadzi internetową stronę poświęconą Eastwoodowi, będąca głównym punktem informacji dla jego fanów. Publikacja oparta o kolekcjonerskie materiały źródłowe została uzupełniona o liczne wypowiedzi samego Eastwooda, a także jego rodziny i przyjaciół z branży.

Znany reżyser i aktor jest laureatem wielu nagród za osiągnięcia filmowe, ojcem siedmiorga dzieci, ale też aktywnym patriotą. Przed paroma tygodniami jego wystąpienie podczas konwentu Republikanów wzbudziło wśród Amerykanów sporo emocji. Eastwood w swym dialogu z pustym krzesłem wsparł kandydaturę Mitta Romneya na prezydenta USA, krytykując Baracka Obamę za m.in. wzrost bezrobocia, czy niepowodzenia w Afganistanie.


Eastwood, który w latach siedemdziesiątych wzbudzał kontrowersje pełnymi przemocy filmami, ostatnio coraz częściej zaskakuje swoimi pozafilmowymi wystąpieniami. Wiosną pojawił się w emitowanej podczas SuperBowl reklamie Chryslera nawiązującej do „Gran Torino”. Eastwood wyraził w niej zaniepokojenie amerykańską polityką i obawy o przemysł motoryzacyjny mówiąc m.in. „Naszego kraju nie można znokautować jednym ciosem”. W listopadzie wystąpił też w reklamie przedwyborczej Romneya, co mogło być odpowiedzią na reklamę obozu Baracka Obamy z udziałem głosu Morgana Freemana.


Równie zaskakująca była decyzja o zgodzie na udział w kręconym na jego ranczo telewizyjnym reality-show. Jednak Eastwood pojawił się w nim gościnnie, gdyż głównymi gwiazdami produkcji o nazwie „Mrs. Eastwood & Company” są jego żona Dina oraz córki Francesca i Morgan, próbujące swych sił w showbiznesie. Jeśli jego najnowszy film okaże się hitem na miarę „Gran Torino”, to domniemany udział Eastwooda w trzeciej części „Niezniszczalnych” obok takich weteranów kina akcji jak Stallone, Schwarzenegger, czy Norris, będzie bardziej niż pewny.

Brak komentarzy: