Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 12 stycznia 2009

Frank Miller - Spirit


Od dziewiątego stycznia na ekranach kin jest obecny „Spirit – duch miasta” – samodzielny debiut reżyserski Franka Millera, kultowego twórcy komiksów. Frank Miller zyskał sławę komiksami takimi jak: nowa wersja „Daredevil” czy „Powrót Mrocznego Rycerza”, którym mocno inspirował się Tim Burton tworząc kinowego„Batmana”. Hollywood znalazło się w centrum zainteresowania Franka Millera, gdy poproszono go o napisanie scenariusza do drugiej części „Robocopa”. Ingerencje producentów w tekst zniechęciły rysownika do przemysłu filmowego i przez dwie dekady nie wyrażał zgody na filmowe adaptacje swoich komiksów. W 2003 roku na ekranach kin pojawił się „Daredevil” – adaptacja komiksów współtworzonych przez Millera – ale on sam nie miał wpływu na fabułę. Dopiero gdy Robert Rodriguez przedstawił mu swój krótkometrażowy film będący adaptacja jednej sceny z komiksu „Miasto grzechu”, Miller zmienił zdanie. Urzeczony wiernością komiksowemu oryginałowi i technologią kręcenia włączył się aktywnie w prace nad filmem.


Rodriguez zafascynowany swym idolem postanowił wystąpić z Gildii Amerykańskich Reżyserów, żeby Frank Miller mógł zostać formalnie współreżyserem filmu. „Miasto grzechu” powstawało w studio a większość scen była kręcona na tle zielonego ekranu: elementy dekoracji i tła dodawawno później w postprodukcji. Film okazał się wielkim sukcesem komercyjnym i artystycznym. W 2005 roku startował w konkursie głównym w Cannes. Rok później w kinach ukazała się zrealizowana podobną techniką adaptacja powieści graficznej Millera „Trzystu”, inspirowanej bitwą Spartan pod Termopilami. Film w reżyserii Zacka Snydera przy niskich nakładach finansowych przyniósł olbrzymie dochody. Zachęciło to Franka Millera to spróbowania sił jako samodzielny reżyser. Nie odchodząc od swych komiksowych korzeni bohaterem swego debiutu filmowego uczynił postać z popularnych komiksów Willa Eisnera - byłego policjanta powracającego na Ziemię jako duch.

Frank Miller, mający sposobność obserwowania przy pracy Roberta Rodrigueza i Zacka Snydera nie odbiegał znacząco od stylistyki ich filmów. Jako grafik był zawsze ceniony za niezwykłą umiejętność komponowania kadrów a jego komiksy służyły za gotowe storyboardy i scenariusze filmów. Interesująca obsada filmu „Spirit – duch miasta”, w której skład weszli Samuel L. Jackson, Scarlet Johannson i Eva Mendes nie pomogła jednak w stworzeniu interesującej opowieści. Krytycy oskarżyli Millera o uzurpowanie sobie praw do reżyserii bez posiadania stosownych umiejętności. Traktujący opowieść detektywistyczną z przymrużeniem oka film w stylistyce kina noir ma jednak spore szanse trafić do klasyki kina klasy B.

Brak komentarzy: