W Polsce od pewnego czasu toczy się debata na temat emerytur dla pokolenia będącego obecnie w wieku produkcyjnym. Postuluje się opóźnienie wieku emerytalnego, ale wątpliwe, by to pomogło zmniejszyć liczbę przyszłych roszczeń. Ci, którzy nie chcą zdać się na łaskę rządu i wolą pozostać aktywni na rynku pracy, mogą czerpać inspirację z Clinta Eastwooda . 79-letni amerykański gwiazdor, który w zeszłym roku wprowadził do kin dwa filmy ("Oszukana" i "Gran Torino" ), a w tym roku nakręcił kolejne dwa ("Invictus" i "Hereafter" ), należy do najaktywniejszych twórców filmowych na świecie.
Szukaj na tym blogu
poniedziałek, 14 grudnia 2009
piątek, 26 czerwca 2009
Leone, Corbucci, Eastwood w historii spaghetti-westernu
Na rozpoczynającym się dziś w Toruniu festiwalu Tofifest będzie można obejrzeć kilka klasycznych spaghetti-westernów i jest to prawdziwa gratka dla miłośników gatunku. Dziś pozycje te uznawane są za kultowe, ale nie zawsze tak było…
Clint Eastwood uważa, że obok jazzu western jest jedynym gatunkiem czysto amerykańskim.. Ludowe zjawisko kultury amerykańskiej, jakim jest western, wytworzył wiele legend i mitów, które często uważane są za prawdziwą historię, a Stany Zjednoczone Ameryki mają bardzo krótką, bo zaledwie ponad dwustuletnią historię. Kraj potrzebował zatem legend, który by wiązały wspólnotę. Opowieści o dziarskich pionierach zdobywających niedostępne ziemie terytorium nie bez kozery nazwanego Dzikim Zachodem, stały się nie tylko historią powstawania państwa, ale również stanowią genezę amerykańskiej mentalności. Pionierami byli zazwyczaj purytanie z klasy średniej, którzy ciężko pracowali tworząc gospodarczą potęgę Stanów Zjednoczonych, utwierdzając mit o Ameryce jako miejscu, gdzie można być Kimś.
poniedziałek, 15 czerwca 2009
Zmasowany letni atak filmów Clinta Eastwooda
Na początku czerwca do sklepów trafiła płyta dvd z "Oszukaną", ale to nie jedyna atrakcja tego lata dla wielbicieli Clinta Eastwooda. W oczekiwaniu na wrześniową premierę dvd "Gran Torino" - ostatniego jak dotąd aktorskiego filmu 78-letniego gwiazdora - będziemy mogli zobaczyć kilka jego ostatnich dzieł na festiwalu Wakacyjne Kadry w Cieszynie, który odbędzie się w dniach 8-12 lipca. W sekcji Giganci Kina zostaną pokazane: "Gran Torino" właśnie, a także wojenna dylogia, czyli "Listy z Iwo Jimy" i "Sztandar Chwały" oraz oskarowe "Za wszelką cenę", za które Eastwood zdobył nagrody Akademii za najlepszą produkcję i reżyserię. Oskara zdobyli też grający tam Hilary Swank i Morgan Freeman.
piątek, 5 czerwca 2009
Posłuchajcie jak gra Clint Eastwood
Jest już w sprzedaży płyta DVD ze znakomitym filmem Clinta Eastwooda zatytułowanym "Oszukana". To jeden z tych filmów, do których amerykański twórca napisał także muzykę. Ma on na tym polu spory dorobek bowiem od początku swojej kariery muzyka i piosenki w jego filmach odgrywały znaczącą rolę. Warto przybliżyć bardziej muzyczną karierę Clinta Eastwooda, która pozostaje w tle do jego filmowych osiągnięć.
niedziela, 24 maja 2009
czwartek, 26 marca 2009
Bohater Polonii amerykańskiej
Media doniosły o niezwykłym wydarzeniu w świecie kina: Dyrektor festiwalu filmowego w Cannes przyznał prestiżową, pozaregulaminową nagrodę dla artysty, który w Polsce uchodzi za mało ambitnego twórcę i kojarzy się raczej z policyjnymi filmami akcji i westernami niż z kinem wyższych lotów. Kim jest Clint Eastwood - bo o nim mowa, że jako druga osoba po Ingmarze Bergmanie otrzyma Złotą Palmę za całokształt twórczości? Już dziś jego dokonania określa się jako "syntezę klasyki i współczesnego amerykańskiego kina".
poniedziałek, 12 stycznia 2009
Frank Miller - Spirit
Od dziewiątego stycznia na ekranach kin jest obecny „Spirit – duch miasta” – samodzielny debiut reżyserski Franka Millera, kultowego twórcy komiksów. Frank Miller zyskał sławę komiksami takimi jak: nowa wersja „Daredevil” czy „Powrót Mrocznego Rycerza”, którym mocno inspirował się Tim Burton tworząc kinowego„Batmana”. Hollywood znalazło się w centrum zainteresowania Franka Millera, gdy poproszono go o napisanie scenariusza do drugiej części „Robocopa”. Ingerencje producentów w tekst zniechęciły rysownika do przemysłu filmowego i przez dwie dekady nie wyrażał zgody na filmowe adaptacje swoich komiksów. W 2003 roku na ekranach kin pojawił się „Daredevil” – adaptacja komiksów współtworzonych przez Millera – ale on sam nie miał wpływu na fabułę. Dopiero gdy Robert Rodriguez przedstawił mu swój krótkometrażowy film będący adaptacja jednej sceny z komiksu „Miasto grzechu”, Miller zmienił zdanie. Urzeczony wiernością komiksowemu oryginałowi i technologią kręcenia włączył się aktywnie w prace nad filmem.
wtorek, 6 stycznia 2009
Luc Besson i Cinema du Look
Na polskich ekranach można oglądać widowiskowy film akcji stanowiący trzecią część zapoczątkowanej w 2002 roku serii pt. „Transporter”. Jej bohaterem jest Frank Martin, były komandos zarabiający na życie jako kurier specyficznych przesyłek. Atutem serii są przede wszystkim pomysłowe sceny walki z udziałem grającego główną rolę Jasona Stathama oraz widowiskowe pościgi samochodowe. Pomysłodawcą i producentem tych filmów jest Luc Besson, twórca „Wielkiego Błękitu” i „Nikity”, niegdyś popularny francuski reżyser, który obecnie zajmuje się głównie produkowaniem pisanych przez siebie scenariuszy.
Subskrybuj:
Posty (Atom)